HAZIR KALIPLARDAKİ OMUZ DÜŞÜKLÜĞÜNÜ VE YAKAYI YÜKSELTME


Herkese hayırlı,mutlu pazarlar . Hicri yılımızın ilk gününden selamlar .

Bir önceki ''HAŞEMA NASIL DİKİLİR?'' yazımda haber verdiğim Burda dergisi kalıplarının omzunu yükseltme işlemini bu yazımda sizlere anlatacağım.

Genel olarak bütün dikişseverlerin kullandığı Burda dergisindeki kalıpların genişliği ile Türk kadınına uymayan noktaları hepimizin canını sıkıyor. Bu problem özellikle omuz kısmında bulunmakta. Bel basen gibi kısımları daraltmayı çoğumuz başarsa da iş omuza gelince kol evini bozma korkusu ile sıkıntılar baş gösterir. İşte tam da bu noktada bir yazı hazırlamak istedim :)

Gelin hep beraber gösterişli omuz kalıplarını kendimiz çizelim !Şu an üstünde çalışacağ kalıp her zaman kullandığım ezberlediğiniz kalıp :


Zaten her sayıda temel beden olarak kullanılabilecek bir kalıp veriyorlar . Modele kalıp uydurmak tamamen sizin elinizde .


10 cm'den işaretlediğimiz omuz duradursun kalıbın kol evi kısmını aynen çiziyoruz. 
Kol evi rigasını koltuk altı kısmına yerleştirip yeni belirlediğimiz omuz çizgisine meylediyoruz. Zaten bu riganın işi bu olduğu için cuk oturuyor. Aynı işlemi arka beden için de tekrarlıyoruz.

[Şimdi diceksiniz senin kol evi rigası ne ayak ? Cetvel almaya kıyamadım netten çıktısını alıp kartona çizdim. Böyle de manyak bir insanım.Bende böyle yapayım derseniz cetvelin linkini bırakıyorum çıktı alabilirsiniz.

Yazdırılabilir Kol evi rigası]


Aynı kalıptaki yakanın tesettür için fazla açık olması sebebiyle o kısmı da aynı cetvelle 1.5-2 cm yükseltiyorum.Görselde de belirttim yakasına göre ölçüyü ayarlarsınız tam denk geliyor.

Buradaki önemli nokta ön ortanın 90 derece olarak kalması yoksa bozuk olur .Riga ile yusyuvarlak yapmıyoruz yani ön orta girişini.Bu da son hali. Her zaman bu şekilde kumaş üzerine uyguluyorum bir gün fırsat bulursam kendi ölçülerime özel çizip kaldıracağım lakin henüz öyle bir fırsatım olmadı :D


Ben bu konu hakkında yazmayı düşünürken sevgili ''Zeynep hanımın'' paylaşımı tevafuk oldu. O bir profesyonel olduğu için uyduruk yöntemime onun görselini de eklemek istedim . Burda bilmeden dikkat ettiğim bişeyi görmüş oldum yükseltme Ön çıtında bitirilmeli imiş. Bu şekilde kağıtta çalıştıktan sonra kumaşa aktarmak daha rahat olacaktır tabii ki.Üşenirseniz benim gibi kumaşa çiziverirsiniz :P

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle sevgilerr :)

Etiketler: , , , ,