25 Ekim 2016 Salı

TREND ALARMI : CAMEL TRENCHCOAT VE KALIP BİLGİLERİ


Haftalardır uğraştığım sevgili Trenchcoat'umu sizlere takdim ediyorum. 
(Aramızda kalsın neredeyse bir isim koyucam.)

Öyle aşırı uydurdum ki kalıbını, aslında bitişinin uzun sürmesinin sebebi de o. Hayal ettiğim kalıbı bulamadım, bir iki dergi karıştırdım lakin trençe döndürecek kapaklı bir model bulamadım. Napsam napsam dedim çıktım bir yola. Biraz fazlaca matematik hesap yapmak zorunda kaldım ama olsundu. Hatta geç oldu ve de güç oldu ama en azından güzel oldu (bence).
Gördüğünüz üzere tesellide bir numarayım:DEveeett kalıp bu sevgili okuyucum. Sırayla bir kaç tarif yazacağım çünkü yapım aşaması fotoğrafı yok. Tamamen kendi ölçülerime göre Hesap yaparak kalıp hazırladığım için genel olarak bilgilendirme yapayım dedim.

Bu kalıptan daha önce ''kırmızı manto''  yapmıştım


Bu kırmızı mantonun kalıbı , sadece klapayı görmeniz açısından ekledim. O da kapaklı model olduğu için kesim konusunda fikir verebilir diye düşündüm.


 • Kumaşçıdan elindeki topun sonunu almam sebebi ile 2.35 metreden çıkarmak zorunda kaldım kızımı.(Bakınız hitap edecek kelime bulamıyorum öyle kıymetli) 2.5 metre olaydı iyiydi yani :)Size şöyle söyleyeyim boyu 125 cm kol boyu 55 cm . Klapa , aksesuarlar ve yaka derken 2.5 idealdi benim için . Klapaya ek yaparak sorunu çözdüm . Tabii haliyle baya bir matematikli hesap yapmam gerekti o kumaşı şu modele yetiricem diye :D
 • Öncelikle tüm beden ölçülerimi aldım kaç cm bolluk istiyorsam ekledim. Yukarıda bilgisini verdiğim kalıbı 1 boy(benim için 125 cm) kumaşa yerleştirdim Hafif bel oyuntusu versem de tek parçada bunu bir yere kadar yapabiliyoruz gerisi pot duruyor. Bu haliyle de çok bol olacağı için 2016 ağustos sayısındaki volanlı gömlek kalıbının arka beden pensini kendi arka bedenime yerleştirdim ve beldeki fazlalığı bu şekilde pens ile halletmiş oldum.

 • Ön bedeni yerleştirip yakayı 1 cm yükselttim.Ön bedene,bedenin yarısı kadar da eklemek yaptım(kapak kısmı için . Yani göğüs ortasına kadar gelecek şekilde uzattım.)
 • Basenden sonra etek kısmını açabildiğim kadar açtım.
 • Klapa için ön bedeni kullandım direk kumaşın üstüne koyarak kestim. 
 • Arka pervaz kalıbı zaten var kalıpta . Klapaya arka pervazı ekleyerek beklettim .
 • Sıra yakada. Malum kalıp sıfır yaka ben gömlek yaka istiyorum napcaz :D Güler erkan'ın yaka kalıplarından klasik gömlek yaka kalıbını çıkardım ve arka ortasından uzattım.Kumaş katından uzatıyoruz yazın dikiş hocam öğretmişti allah razı olsun kalıbı bedene ön ortadan başlayacak şekilde elinizle tutuyorsunuz eksik kalan kısım arka ortaya gelince belli oluyor o kısmı ölçüp uzatabiliyorsunuz kalıbı cuk oturuyor :)
 • Cep konusuna hiç giricem ama dehşet uydurmeyşın ne anlarsınız bilemem  :D ''Gizli cep yapımı''nı daha önce anlatmıştım . Yine orada verdiğim tabloda standart ölçülere göre cebin yerini belirledim ve gizli cep gibi çalıştım üstüne de kapak ekledim . Orjinal trençlerde cep kapağında ilik vardı düğme süs olmasına rağmen ilik de ekledim.
 • Bel ,Kol ve omuz apoletleri için köprüler ekledim ki makine almadı bunları o yüzden elimde diktim köprüleri.Bu kısım çok acı vericiydi :/
 • Bel kemeri için Kemer tokası genişliğinde içini telaladığım parçayı kullandım.
 • Kol kemeri için de 4 cm genişliğinde ucunda üçgenler bulunan uzun parçalar hazırlayıp kol genişliğinde uzattım. Ona da ilik açıp düğme ile birleştirdim. 
 • Omuz için 3 cm genişliğinde aynı işlemi tekrarladım fotoğraflardan da inceleyebilirsiniz :)
 • Bir de astar mevzusu var daha önce ''gri manto''da değinmiştim o mevzuya size zahmet tıklayıverin :)
 • İlik aralığı için de Megep'in manto kalite modülünü okudum ve oradaki standartları kullandım. İlikleri de sağolsun Nuran ablam otomatik açıverdi :)

13 yorum:

 1. Muhteşem olmuş!...

  Bayıldım kocaman da manda boyu bir nazar boncuğu fırlattım marifetli ellerine göz değmesin kuzum!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah razı olsun çok teşekkür ederim bende hemen yakaladım :)

   Sil
 2. süper olmuş canım güle güle giyin

  YanıtlaSil
 3. Süper olmuş. Mutlu günlerde giyin. Sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Güle güle giyin inşallah��cok beğendim vallah��

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eksik olmayın daha güzelleri sizin olsun :)

   Sil
 5. Çok emek vermişsiniz. Güle güle kullanın...Ayşe

  YanıtlaSil
 6. Muhteşem ötesi 😍😍😁 MAŞALLAH

  YanıtlaSil
 7. bence çok güzel olmuş :) güle güle giyinin. minicik yeni bloguma bende sizi beklerim sevgiler...

  YanıtlaSil

lütfen adsız yorum bırakmayınız.Yorumlarınızı cevaplamaktan büyük mutluluk duyuyorum teşekkürler sevgili misafir :)