YELEK MODASI : DEĞİŞİK BİR YAKA UYGULAMASIBu yazımda sizlerle kalıbıyla değişik bir yaka uygulamasından bahsedeceğim.Ben deyim erkek yaka bozması,siz deyin v'li v yaka . Adım lazım değil işlevi lazım diyelim başlayalım o zaman :)

Beli otursun siyah olsun güzel olsun boyu da azcık uzun olsun deyip gerisini bana bırakan sevgili arkadaşıma güveni için teşekkür ederim. Tarifi üzerine böyle bişey çıkarttım efendim.Sağolsun o da çok beğendi.

Zaten rahat birisi olduğu için bende rahat çalıştım sonuçtan bende memnun kaldım :) Aslında bu konu sipariş çalışanlar için çok mühim ya da sadece ben mi öyle düşünüyorum bilemiyorum.Zaten çalıştığım insanlar tanıdıklarım olduğu için karakterlerini biliyorum.Eğer pimpirikli diye tabir ettiğimiz insan grubuna dahil ise o kimse mutlaka ama mutlaka onun dikişinde bir problem çıkıyor.Tamam bende profesyonel dikici değilim ama dikemeyeceğim işlerin altına da girmem .
Velhasılı kelam Rabbim herkesi halim insanlarla karşılaştırsın ..

Daha önce bu yakayı ilk defa kruvaze bir modelde denedim . Kalıptaki uzun olan yaka kruvaze model için çizildi.Anlattığım şeklin ön ortasına 8 er cm eklenirse aynı modeli kruvaze olarak da çalışabilirsiniz.
Kalıbı A4 kağıdına çizdim . Üzerine de kaçar cm olduğunu yazdım sizde kalıbı A4e çıktı alırsanız eğer aynı ölçüde olur .Yukarda da dediğim gibi sağdaki uzun olan kruvaze model için
Evet geldik teknik mevzularaa..

Kumaş için başvuru yerim her zamanki gibi aynı artık bilmeyenler varsa BAKINIZ efendim Konya'da ikamet ediyorsanız bedavadan biraz pahalı kumaşlar için mutlaka uğrayınız :)

1 boy  + 25 cm civarı alırsanız kumaş yeterli olacaktır(1 boy = istenilen uzunluk miktarı)Benim kumaşım 1 metrelik bir parçaydı kısa bir yelek olduğu için arttı bile.


Ağustos sayısındaki bu elbise kalıbını, göğüs pensi ve kol evi için kullandım geri yerleri uydurma her zamanki gibi :D

Zaten asıl mantık kumaş katında keseceğimiz her ne olursa olsun ölçüleri 4e bölmek gerisi geliyor zaten.
Kalıplarımızı VEREV kumaşa yerleştiriyoruz.Dikiş kolaylığı açısından bu mühim bir nokta.

Birleştirilen alt ve üst yaka görselde anlattığım gibi ön bedene yerleştirilir .Evvela ön parça ile üst yaka dikilir ardından da mühim olan omuz kısmına geçilir.Yukarıdaki gibi üst yaka omuza alt yaka da arka pervaza iğnelenerek dikilir.

İğnelediğimiz yerlerden dikerken öncelikle yukarıdaki gibi üst yakanın fazlalığı içeri doğru yatık olmasına dikkat etmeliyiz.Temizleme için mühim bir nokta :)Yakayı takarken arka bedenden nasıl gözüküyor şu an ona bakıyoruz .Arkadan yandan sağdan soldan baktığımız yakamız temizlikten bir önceki aşamasında bu şekilde gözükmelidir efendim :)

Temizlik temizlik dedik hazırlık yaptık da işte geldik temizlik işlerine :) O işlere belediye baksındı ama olmuyordu bunu da biz yapmalıydık :)

Evet temizlik işleri de bitince işte uydurmasyon yakamız hazır olmuş oldu :) gerçi uç kısımları daha iyi yapılabilirdi ama bu kadar becerebildim sizler daha iyisini yaparsınız zaten gerisi hayal gücümüze kalmış :)

Dedim ki bu yelek bişey daha istiyor sanki ön parça ordan göz kırptı ;)

 ''cep dik anam sen gözel olur ''  dedi bende onu dinledim :)

Önce kestimm..


Sonra kolevinden aşağı 21 cm yandan içeri 8 cm'e görselde yazdıklarıma dikkat ederek yerleştirdim


Sonra da böyle diktim :)İşte böyle bir cebim olmuş oldu :)


Son kez bir de burdan bakalım Arka beden de bu şekilde görünüyor onu da unutmayalım :)


HERKESE SEVGİLER , BOL DİKİŞLİ HAYIRLI TATİLLERR :)

Etiketler: , , , , , , , ,